Odborné rady

Soustružení dřeva

Soustružení dřeva opracuje hrubé dřevo do elegantních linií. Nechá vyniknout zajímavou strukturu jednotlivých let, zapůsobí přirozeným tónováním. Pro soustružení můžete volit běžné dřeviny jako je dub, buk, smrk, borovice, jasan. Záleží na požadované vlastnosti výsledného výrobku, ale také jeho barvě. Zapojit tedy můžete relativně jakýkoli druh. Důležité je však zvolit surovinu jako dřevo suché nebo čerstvé – mokré.

 

Mokré a suché dřevo

Mokré dřevo se obecně lépe zpracovává. Výhodou je nejen snadné a rychlé pořízení materiálu, ale také minimální prašnost při práci. Výsledný výrobek však časem dozná zásadních změn. Postupné vysychání může měnit tvar i rozměry předmětu. Při rychlém vysychání může dojít dokonce k popraskání.

 

Na rozdíl od čerstvého dřeva – u suchého se můžete spolehnout na tvarovou stálost i definitivní barvu. Opracování je však náročnější, tento problém však řeší řada moderních zařízení. Při rozvaze zda použít tento již vysušený materiál je důležitá i horší dostupnost a vyšší cena dřeva.

 

Soustružení dřeva je možné využít při výrobě

  • zábradlí a zábran
  • částí nábytku (nohy židlí, stolů…)
  • zdobení a doplňků (úchyty, madla, čela, kliky)
  • garnýží, mříží
  • nádob, náčiní
  • hraček

 

Technika soustružení

Podle záměru nebo zhotovovaného výrobku je pak třeba zvolit techniku soustružení. Nejčastější a nejjednodušší forma je vřetenové soustružení, které vychází z válcovitého tvaru. Pevně ukotvený materiál se plynule otáčí kolem své osy a speciální nože nebo struhy dřevo tvarují. Tímto způsobem zhotovíte nohy k židlím a stolům, jednotlivé příčky k zábradlí nebo plotu.

Soustružení podélné nebo příčné pak najde uplatnění při výrobě ozdobných prvků nebo misek, nádob a hraček. Zde můžete zajímavě kombinovat opracování materiálu z vnější strany současně s úpravou dutiny uvnitř dřeva.

K dalším typům soustružení patří například prstencové, víceosé nebo segmentové. Pro běžné opracování dřeva však postačí znalost klasických technik a jejich kombinací.

 

Při práci dbejte na kvalitní vybavení. Rozhodně se nevyplatí šetřit na nožích. Kvalitní dobře ostřená ocel vám zaručí snadnou manipulaci. Materiál se vám bude pod ostřím plynule měnit, nebude docházet k nerovnostem ani nežádoucímu třepení okrajů. Nože, struhy, dláta vybírejte pouze od kvalitních výrobců s možností opakovaného broušení. Kvalitní nože jsou sice investicí, ale investicí, která se vám brzy vrátí. Ušetří vám čas, komplikované opravy hotových výrobků i znehodnocený materiál.

 

Vždy doporučujeme předem zvážit požadovaný tvar a raději pracovat po malých částech. Hrubé opracování můžete jemně doladit menšími nástroji s větší přesností.

 

Samozřejmě musíte vždy dbát na bezpečnost práce. Nepodceňujte práci se dřevem. Soustruh pracuje s velmi vysokými otáčkami a ostrými břity. Chraňte své oči, pracujte v klidu.

 

Finální jemné úpravy

Na soustružení dřeva by vždy měly navazovat zakončovací práce ke zjemnění a uhlazení povrchu a především moření a lakování. Kvalitní lazury nejen zvýrazní přirozenou krásu dřeva, ale hlavně povrch ochrání před mechanickým opotřebením. Lak nebo lazura v podobě přírodních vosků či olejů prodlouží životnost dřevěného prvku také ochrannou složkou vůči mastnotě, vlhkosti a vlivu UV záření.

 

Soustružení dřeva je krásnou a tvůrčí činností. Vyžaduje jistou zručnost, ale s kvalitním vybavením a výkonným soustruhem je možné zvládnout základní techniky relativně rychle. Opracované dřevo navíc najde široké uplatnění. Vybavit nebo doplnit jím můžete běžnou nábytkářskou výrobu, poslouží i jako praktické doplňky v interiéru i exteriéru.

Zajímavosti

003agba2

 

Lidé využívají dřevo jako stavební materiál již několik tisíc let. Poměr nízké objemové hmotnosti a vysoké pevnosti (v porovnání s ostatními stavebními materiály) zajišťuje dřevu výborné předpoklady pro použití v konstrukcích.

 

Stránka 1 z 1 - 2 položek celkem